Sprawy bieżące.
    Lokatorka_gda pisze:

    Czy mógłby Pan dopytac sie kiedy beda obliczone wyrownania w sprawie blednie naliczanych oplat za komorki lokatorskie na -2, zostala wydana w tej sprawie juz opinia prawna i wlasciciele komorek na -2 robili do tej pory nadplaty. Pisalam maila do administratora , ale mi nie odpowiada, wspomne tylko , ze sprawa byla zgloszona w kwietniu. W naliczeniach za sierpien, mimo opinii prawnej , naliczenia byly znow bledne, czy zmiany beda widoczne juz we wrzesniowych naliczeniach?
    Dziekuje wesoły



Rozliczenie będzie w formie nadpłaty. Podejrzewam że dopiero po uprawomocnieniu się nowego planu (nadal sporo brakuje %).



W międzyczasie odchodzący Prezydent RP podpisał ustawę odnośnie budynków z halą garażową z oddzielną księgą wieczystą, na dużo lepszą dla mieszkańców.
Poprzednio było tak że 100% właścicieli musiało zagłosować na TAK/NIE aby udziały hali się liczył.

Po zmianie przepisów nie będzie wymagane 100% na TAK/NIE aby % z hali się liczyły. W praktyce np za uchwała na tak zagłosuje 55% z właścicielu hali -2 to liczy się to jako 55% z udziału hali i dolicza się to do całości.

W naszym konkretnym przypadku hala garażowa na poziomie -2 to 20,37% całości!!!!!!!

Problem polega na tym że firma administrująca musi sprawdzić jaki będzie ta ustawa miała wpływ na koszta ponoszone przez właścicieli hali i jakie zmiany prawne trzeba podjąć/zmienić.

Poniżej cytat:

Garaże będą miały głos

Mamy również dobrą wiadomość dla mieszkańców nowych budynków z dużym podziemnym garażem. Dzięki nowelizacji Ustawy o własności lokali wspólnotom mieszkaniowym w takich budynkach nie będzie już groził paraliż decyzyjny. Rzecz w tym, że jeśli garaż ma osobną księgę wieczystą, wówczas jest on traktowany jak lokal, który ma nawet kilkuset współwłaścicieli. W czasie głosowania na zebraniu wspólnoty muszą być oni jednomyślni, bo w przeciwnym razie taki głos nie zostanie wzięty pod uwagę. Nietrudno się domyślić, że w praktyce o taką jednomyślność jest bardzo trudno. Tymczasem do podjęcia uchwały, np. dotyczącej wysokości opłat, wymagana jest większość głosów liczona według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej. Tam, gdzie siła głosu "garażu" jest duża, jego brak oznacza, że za uchwałą musi się opowiedzieć znacznie większa liczba właścicieli mieszkań. Na szczęście poprawka do ustawy zniesie wymóg jednomyślności "garażu". Innymi słowy, w podejmowaniu decyzji przez wspólnotę będą mogli uczestniczyć nie tylko poszczególni właściciele mieszkań, ale także właściciele udziałów w hali garażowej. O wiele łatwiejsze będzie więc uzyskanie wymaganej większości przy podejmowaniu uchwał przez wspólnotę, a o wiele trudniejsze - ich blokowanie.

wyborcza.biz


  PRZEJDŹ NA FORUM